Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/974.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Kupujemy bezpieczny fotelik samochodowy

Bezpieczne foteliki samochodowe

Niektórym rodzicom, może się wydawać, iż nie ma bezpieczniejszej ochrony dla ich małej pociechy jak kochające ramiona matczyne czy ojcowskie. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, jednakże są takie wyjątkowe sytuacje, kiedy to maluch, nie jest w pełni bezpieczny przebywając na rękach mamy czy taty. Tą szczególną sytuacją jest podróż samochodem. Wtedy najbezpieczniejszym dla dziecka jest odpowiednio dopasowany i prawidłowo zamontowany fotelik samochodowy. Powinien on towarzyszyć maluchowi, już od pierwszej jego podróży czyli w trakcie jazdy ze szpitala do domu. Spójrz czym powinien cechować się taki fotelik i jak wybrać ten najbezpieczniejszy.

Kupując najlepszy fotelik samochodowy, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek i rozmiar dziecka. Najbardziej odpowiednie dla malucha o wadze do 11 kilogramów czyli dla dziecka do 8-9 miesiąca życia, będą foteliki z grupy 0+. Niektóre z nich, zostały tak skonstruowane, że można je wykorzystać jako wózek na spacery – umieszczając je na stelażu wózka. Dzieci o wadze 9-18 kilogramów, bezpiecznie będą podróżowały w fotelikach z grupy I. Jest to fotelik, w którym maluch może nie tylko leżeć, ale również siedzieć czy odpoczywać w pozycji półsiedzącej.

Foteliki dla najmłodszych dzieci (czyli z grupy 0+), montujemy tyłem do kierunku jazdy. Powinien on znajdować się na przednim (gdy nie ma poduszki lub można ją wyłączyć) lub tylnym siedzeniu. Foteliki z grupy I montuje się na tylnej kanapie samochodu. Najbezpieczniejsze miejsce to jej środek. Fotelik taki, umożliwia dziecku podróż przodem do kierunku jazdy. Chcąc mieć pewność, że kupowany przez nas fotelik jest w 100% bezpieczny, sprawdźmy czy posiada on atest bezpieczeństwa. Świadczy o tym specjalne oznaczenie czyli litera E umieszczona w kółku. Obok symbolu znajdują się: cyfra określająca kraj, w którym go wydano oraz homologacja.
Najlepszy fotelik samochodowy powinien posiadać następujące elementy:

  • odchylany pałąk – uchwyt ten powinien być nie tylko solidny ale również odpowiednio wyprofilowany; odchylany umożliwia zmianę siedziska w leżaczek;
  • tapicerka – powinna być łatwa w utrzymaniu jej w czystości, wymienna oraz solidnie wykonana;
  • uprząż – czyli szelki utrzymujące malca w foteliku podczas jazdy, powinny być one 3- lub 5- punktowe i regulowane, musi je spinać jeden centralny zamek;
  • wkładka – niezbędna gdy podróżujemy z niemowlęciem, dzięki niej łatwiej dopasujemy wnętrze fotelika do rozmiaru dziecka, wkładka pomoże też utrzymać główkę maleństwa i lepiej ją ochroni;
  • skorupa – czyli główna konstrukcja fotelika, zapewniająca amortyzację ewentualnego uderzenia, powinna być wyposażona dodatkowo w tak zwany system SPS czyli system chroniący dziecko w czasie bocznych uderzeń.

Pamiętaj, aby nigdy nie kupować używanego fotelika dla dziecka, gdyż nie będzie on już tak dobrze chronił małego pasażera przed wypadkiem. Tego typu akcesoria, zawsze posiadają niewidoczne gołym okiem uszkodzenia, które mają ogromne znaczenie dla bezpiecznej jazdy.

Niektóre foteliki, można również wykorzystać do transportu dziecka, poza samochodem. Taką możliwość, dają nam niektóre wózki wielofunkcyjne dla dzieci. Ich stelaże, wyposażone są w specjalne adaptery czy mocowania, które umożliwiają łatwy i szybki montaż fotelika.